Midea VRF Klima Sistemleri - Midea Klima Servis & Bakım
TR

VRF Tasarım ve Kurulumu

VRF Tasarım ve Kurulumu

VRF KLİMA SİSTEM TASARIM VE KURULUMU

Bu sistemlerin uzun yıllar sorunsuz ve etkin kullanılması için Tasarım ve Kurulum esasları çok önemlidir. Bu kapsamda firmamız tasarım mühendisleri tarafından yapılan çalışmalar ile anlatım yapılacaktır. Her yapının kendine özgü yapım ve malzeme özellikleri ile birlikte yapısal kullanım ve dış faktörler gibi bir çok etkenin incelenerek seçimler yapılması gerekir. Sektörde karşılaşılan kapasite belirleme yöntemi ise satıcı firma müşteriden mimari projeyi ister, distribütör firmaya gönderir, distribütör firma tekniker veya mühendisleri tarafından alan hesabı üzerinden bölgesel faktör (Marmara, Ege, Akdeniz, gibi) baz alınarak kapasite belirlenir, müşterinin istemiş olduğu iç ünite tipi seçilir ve fiyatlandırılarak işlem sonuçlandırılmış olur. Bu yapılan işlemlerin tümü bir çok kişi tarafından kabul görülüp uygulansa da firmamız tarafından kabul görmemektedir. Tasarım aşamasında en önemli faktör kapasite tespiti ve cihaz seçimidir.

Tasarım ve cihaz seçiminden önce aşağıdaki donelerin  tespiti gerekmektedir.

Binanın Mimari Projesi: Vaziyet planları, Kat planları, Kesitler, Cephe görünüşleri

Binanın Yapısal Özellikleri: Duvar, döşeme, tavan kalınlıkları ve malzemeleri, pencerelerde çerçeve malzemesi, sızdırmazlığı, camın cinsi ve açılıp açılmadığı, çatı cinsi, kalınlığı ve malzemesi, izolasyon olup olmadığı, malzemesi ve kalınlığı

Binanın Konumu:  Bulunduğu şehre göre tasarım sıcaklığı ve rüzgar durumu, Yön durumu, Korunma durumu

Binanın Kullanım Amacı:  Konut, büro, okul, hastane, fabrika vb. olmasına göre işletme durumları

 

Yukarıda belirtilen tüm ayrıntılar göz önünde bulundurularak Pik Yük hesaplanır. Yapılan Pik Yük hesabı ile birlikte kapasite ve cihaz işletme süreleri belirlendikten sonra Diversite kullanılıp kullanılmayacağı veya oranı belirlenir.

Tasarım aşamasında en önemli faktör kapasite tespiti ve cihaz seçimidir. Kapasite seçiminde yukarıda belirtilen hesap faktörlerinin eksiksiz belirlenmesi ve yerinde tespitinden sonra ortaya çıkan ihtiyaç maximum kapasitemizdir. Bu doğrultuda dış ünite seçilir. (Dış Ünite Kapasitesi Maksimum Güç’ tür) İç ünite kapasiteleri kullanılan alanın özelliğine göre belirlenir, örneğin geniş bir mekan alçak tavan bir mahalde kaset tip cihaz kullanılması durumunda, ortamda bulunan kişilerin üfleme açılarında bulunması halinde rahatsız edebileceğinden bu tür  mahallere kanal tipi klima kullanılması daha uygun olacaktır, homojen ve konforlu bir sistemin kurulabilmesi için iç ünite tipi ve kapasitesinin tespiti de önemlidir. VRF/VRV Klima Sistemleri Konvansiyonel sistemlerin aksine kullanım sonrası yer değişimi, kapasite arttırımı gibi seçenekleri sunmadığı için Tasarım ve Kurulum aşamalarında tespitlerin doğru çözümlerin etkin olması önem taşımaktadır.

 

Taze hava ihtiyacı olan projelerde Isı Geri Kazanım (ISG) cihazı kullanılması önemlidir. Kullanılan cihazın verimi baz alınarak taze hava yükü mahallere paylaştırılarak iç ünite kapasitelerinin belirlenmesi gerekir. Kanallı iç ünite seçimlerinde taze havanın cihazı bağlanması yerine ortama verilmesi ortamdaki hava ile yükün düşürülmesi ve klimaların kullanılmadığı dönemlerde havalandırma sisteminin kullanılması açısından önemlidir.

İşletme maliyetini düşürmek ve konforlu kullanımı sağlamak açısından büyük hacimlerde yüksek iç ünite kapasitesi seçmek yerine düşük kapasiteli cihaz seçmek daha uygun olacaktır.

 

Örnek:

1) 42 kW İhtiyaç olan bir toplantı salonunda 14kW x 3 Adet Kanallı Klima Kullanılmıştır.

2) 42 kW İhtiyaç olan bir toplantı salonunda 7,1kW x 6 Adet Kanallı Klima Kullanılmıştır.

Buradaki 42 kW maximum kapasitemiz olduğundan dolayı %10 kapasitede 1. örnek tek cihaz fazla gelecek iken  2. örnek tek cihaz yeterli gelmektedir.

Size Uygun VRF Ürünü İçin Fiyat Teklifi Alın